fbpx

Ekologiczny i ekonomiczny dom- sposoby i możliwe instalacje

 

Zaprojektowane przez Freepik

Najnowszym trendem XXI wieku w budownictwie są domy pasywne, czyli domy energooszczędne. Cechuje je zastosowanie rozwiązań, które zredukują zużycie energii w trakcie eksploatacji, a także wykorzystanie produktów izolacyjnych o parametrach zapewniających oszczędność energii.
Co należy wykonać, aby osiągnąć efekt domu pasywnego?

Pierwszym i zasadniczym krokiem jest wybór budulca izolacji i materiałów uszczelniających.  Aby ściany spełniały standard domu pasywnego, powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U o wartości zbliżonej do 0,12 W/(m2·K). Budynek pasywny powinien charakteryzować się sezonowym zapotrzebowaniem na ciepło nieprzekraczającym 15 kWh/m2, przy jednoczesnym zapotrzebowaniu na energię pierwotną (ogrzewanie, ciepła woda, sprzęt AGD/RTV) nie większym niż 120 kWh/m2. Bryła takiego domu powinna być zwarta.

Obecnie na rynku sugeruje się zastosowanie, co najmniej 15 cm ocieplenia płytami styropianu grafitowego z fasadą. Koszt takiego styropianu może być nieznacznie większy od zwykłego styropianu, ale zostanie to zrekompensowane w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Kolejnym argumentem za wyborem styropianu grafitowego jest fakt, że potrzeba go będzie mniej. Cieńsza warstwa ocieplenia to też mniejsza szerokość obróbek i parapetów.

Do ocieplenia ścian fundamentowych można zastosować te same materiały, które są wykorzystywane do ocieplenia podłogi na gruncie. Oprócz nich do tego typu izolacji oferowane są wodoodporne płyty styropianowe o obniżonej chłonności wody, które są produkowane z hydrofobizowanego tworzywa polistyrenowego. Płyty wełny i styropiany wykorzystane do ocieplania ścian fundamentowych należy osłonić hydroizolacją dostosowaną do warunków gruntowych.

Stolarka okienna stanowi jeden z kluczowych wyborów w procesie inwestycyjnym. Stolarkę należy zaprojektować tak, aby zmaksymalizować wykorzystanie energii słonecznej i jednocześnie zminimalizować straty ciepła, – czyli duże przeszklenia od południa z jak najmniejszym udziałem profili. Każdy podział to pogorszenie współczynnika Uw i niepotrzebna strata ciepła. Z drugiej strony, dom pasywny powinien mieć jak najmniejszy udział stolarki od strony północnej.

Przez okna o niskich parametrach i nie odpowiedniej, jakości, może uciec nawet 1/3 ciepła z budynku, a co za tym idzie, inwestor będzie otrzymywać wyższe rachunki, odczuwalny dyskomfort termiczny, a także niedogodności wynikające z kondensacji pary wodnej. Zatem najlepszym wyborem będą okna o współczynniku Uw wynosi poniżej 1 W/m2k.
Na ostateczny wynik współczynnika izolacyjności cieplnej okna ma wpływ nie tylko rodzaj zastosowanych rozwiązań, ale również proporcje, w jakich zostały one użyte.

Najcieplejszym elementem okna jest szyba, dlatego jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszej termoizolacji, należy zwiększyć jej procentowy udział w powierzchni okna. Tendencję taką dobrze widać w budownictwie energooszczędnym, gdzie stosuje się duże przeszklone powierzchnie złożone z okien stałych, nieotwieranych. Profile charakteryzują się gorszą niż szyba izolacyjnością cieplną, dlatego najkorzystniej wypadają takie okna, w których rama okienna stanowi jak najmniejszą procentowo część okna. Tym samym cieplejsze będą okna, w których zrezygnujemy z dodatkowych podziałów czy szprosów. Dodatkowo okucia w oknach cechujących się wysokim stopniem energooszczędności schowane są w wewnętrznej części ramy, aby, mimo, iż są one wykonane z metalu, zapobiec ryzyku powstawania mostka termicznego.

Podstawowym parametrem opisującym izolacyjność drzwi jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Zatem najlepiej wybrać drzwi o jak najniższej wartości tego współczynnika. Takie właśnie najlepiej chronią przed uciekaniem ciepła z nagrzanych wnętrz. Dla standardowych drzwi wejściowych nie powinien on przekraczać 2, 6W /(m2.K ). Warto jednak rozejrzeć się za drzwiami o współczynniku U nie większym niż 1, 3 W/(m²K) . Ich zastosowanie pozwoli zmniejszyć straty ciepła o około 35%, a zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku o 2%.

Dodatkowo, można zastosować rekuperację, czyli wentylację mechaniczną. Jak wiadomo, wymiana powietrza w budynku ma ogromne znaczenie, a dzięki rekuperacji dbamy zarówno o stałą wymianę świeżego powietrza, jak również o nasze zdrowie ( więcej na temat rekuperacji pod linkiem: rekuperacja )

Instalacja fotowoltaiczna również jest świetnym sposobem na obniżenie rachunków i oszczędzanie energii. Dzięki różnym wariantom, możemy całkiem uniezależnić się od Zakładów Energetycznych. Wyprodukowana przez instalację nadwyżka zostanie rozliczona na następnej fakturze za energię elektryczną.

Podsumowując, zarówno przy budowie domu jak też jego modernizacji rozsądnym rozwiązaniem jest inwestycja w wysokiej jakości materiały izolacyjne, a także w systemy takie jak rekuperacja, które ograniczą straty energii i pozwolą na oszczędzenie pieniędzy przeznaczonych na ogrzewanie domu.