Naładuj swój samochód elektryczny za darmo dzięki fotowoltaice!

Naładuj swój samochód elektryczny za darmo dzięki fotowoltaice!

tesla

Nie ulega wątpliwości, że pojazdy elektryczne wkrótce przejmą rynek motoryzacyjny, a niektóre prognozy mówią, że pojazdy elektryczne mają przejąć kontrolę nad rynkiem już do roku 2025. Wszyscy znamy fakty i dane liczbowe na temat tego, co czyni je lepszymi od pojazdów z silnikami spalinowymi z ekologicznego punktu widzenia. Jednak czy użytkowanie EV nie jest uciążliwe? Gdzie można naładować taki samochód? Czy trzeba spędzić kilka godzin na publicznej stacji aby naładować samochód? Jakie są koszty ładowania EV?

            Samochód elektryczny można ładować na kilka sposobów zarówno we własnym garażu jak i z ładowarek publicznych. EV wyposażone są w kable do ładowania ze standardowych gniazd jednofazowych 230 V, z możliwością wymiany wtyczki na trójfazową 16 A do gniazdek  400 V (tzw. siła). Auto można również naładować na publicznych stacjach ładowania np. GreenWay, ale takie „tankowanie” jest nawet czterokrotnie droższe niż ładowanie w domowym zaciszu. Koszt ładowania samochodów w szybkich ładowarkach GreenWay’a, dla uprzednio zarejestrowanych użytkowników, wynosi 1,89 zł/kWh z VAT. Za wolniejsze ładowanie zapłacimy 1,19 zł/kWh.

            Więcej wydadzą użytkownicy niezarejestrowani w sieci (członkostwo jest bezpłatne). Ładowanie bez założonego wcześniej konta (co do tej pory było niemożliwe, ale musi zostać udostępnione przez firmę na mocy ustawy o elektromobilności) będzie kosztować 2,29 zł/kWh w szybkiej ładowarce i 1,49 zł/kWh w półszybkiej.

            Miłą niespodzianką jest fakt, że LOTOS rozpoczął test pierwszych 12 punktów ładowania pojazdów elektrycznych pomiędzy Warszawą a Gdańskiem i Gdynią, przy trasie A1 i A2. Od 26 października 2018 r. kierowcy samochodów elektrycznych mogą przejechać trasę ze stolicy Polski do Trójmiasta i z powrotem. Aż do odwołania korzystanie z szybkich ładowarek będzie bezpłatnie. Ładowarki do samochodów elektrycznych mają stać się standardem na stacjach paliw, już do końca 2019 roku. 

Czy ładowanie EV w domu jest uciążliwe? A może drogie?

Dzięki instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie produkować darmowy prąd ze słońca. Wystarczy kawałek niezacienionego dachu Twojego domu lub gruntu, by zainstalować zestaw, który pozwoli wyprodukować określoną ilość energii elektrycznej – co istotne, jesteśmy w stanie z bardzo dużą dokładnością oszacować roczne uzyski z takiej instalacji.

Co możemy później zrobić z tym prądem? Możemy go wykorzystać w dowolny sposób – w tym do zasilania akumulatorów w samochodzie elektrycznym! 

Prąd produkuje się sam. Może być zużywany w czasie rzeczywistym w gospodarstwie lub przekazywany na zasadzie odsprzedaży do sieci. Wszystko dzieje się automatycznie, bez naszej ingerencji i zaangażowania. Do tego ryzyko awarii właściwie nie istnieje. Żywotność takiego systemu szacowana jest na 25 lat i w całym tym okresie zazwyczaj obowiązuje gwarancja producenta.

            Ładując swój samochód w domowym garażu nie musisz spędzać kilku godzin na publicznej stacji ładowania. Właściciele samochodów elektrycznych mogą zminimalizować koszty ich utrzymania, inwestując w domową instalację fotowoltaiczną. Użytkownicy EV powinni też rozważyć zmianę grupy taryfowej na tzw. nocną, czyli G12w (dotyczy Energa- Obrót S.A) Wybierając taryfę Oszczędne noce i weekendy z energochłonnych urządzeń można korzystać nie tylko w godzinach nocnych ale również we wszystkich godzinach sobót i niedziel. Oszczędne Noce i Weekendy to dawka energii wtedy, kiedy jej potrzebujesz. Niższe ceny energii elektrycznej w godzinach 13.00 – 15.00 oraz 22.00 – 6.00 oraz w weekendy. 

            Reasumując, korzystanie z EV nie jest uciążliwe czy też drogie. Użytkowanie takiego samochodu uczy planowania trasy i wymusza odpoczynek podczas długich podróży. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną na budynku mieszkalnym obniża koszt ładowania EV. Taka inwestycja nie stanowi też przeszkody dla użytkowników chcących skorzystać z grupy taryfowej G12w.

Cennik ładowania samochodów elektrycznych
źródło: https://greenwaypolska.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *