Po jakiego grzyba Ci rekuperacja?

Po jakiego grzyba Ci rekuperacja?

rekuperacja

Coraz częściej budowane są domy energooszczędne, a wręcz pasywne, wyróżniające się świetną izolacją, m.in. pod względem doboru materiałów izolacyjnych, drzwi i okien, a także instalacji ogrzewania domu. Dawniej wentylowano budynki systemem grawitacyjnym, polegającym na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych (kominów), które odprowadzają ciepłe powietrze z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz. Dzięki różnicy ciśnień w kominie wentylacyjnym wytwarza się ciąg powietrza, dzięki któremu jest one wyciągane przez komin do góry. Sytuacja taka zachodzi jedynie przy spełnieniu pewnych warunków, a mianowicie:

  1. gdy stolarka okienna nie jest szczelna i umożliwia napływ powietrza z zewnątrz,
  2. gdy temperatura wewnątrz budynku jest znacznie wyższa niż na zewnątrz (różnica wynosi min. 12 stopni C).

Jeżeli któryś z wyżej wymienionych warunków nie zadziała, wtedy wentylacja grawitacyjna jest niesprawna. Oznacza to, że jeśli w nowo powstałym budynku zastosowane są okna np. z pakietem trzyszybowym, bądź też szczelne drzwi, uniemożliwia to dopływ świeżego powietrza do budynku. Pojawia się problem wilgoci, pleśni i grzybów.

Wydawać by się mogło, że jest to najtańszy sposób na wentylację budynku, ponieważ nie jest potrzebny większy wkład finansowy inwestora oraz nie trzeba rozprowadzać kanałów wentylacyjnych. Analizując głębiej ten sposób wentylacji, dostrzegamy znacznie więcej wad.
Po pierwsze, taka metoda świetnie działa jedynie w zimę, gdzie różnica temperatur jest znaczna. Nie mamy kontroli nad jakością powietrza jakie wpływa do budynku, a także nie występuje jego filtracja, co oznacza, że wpływa do pomieszczeń nieoczyszczone powietrze. Kolejnym minusem wentylacji grawitacyjnej są ogromne straty energetyczne. Dzieje się tak, ponieważ nawiewane jest powietrze z zewnątrz, a ogrzane powietrze ucieka przez komin- w żaden sposób energia nie jest odzyskiwana. W zimie, gdzie najlepiej sprawdza się ta metoda, straty energetyczne dochodzą nawet do 50% zapotrzebowania budynku.

Zimą i podczas chłodnych jesiennych lub wiosennych dni, kiedy bardzo rzadko otwierane są okna w domu, powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a jego wartość higieniczna jest bardzo niska. Zawartość dwutlenku węgla kilkukrotnie przewyższa dopuszczalne normy. Oddychanie takim powietrzem objawia się nadmierną sennością, bólem głowy, mdłościami, kłopotami ze snem, koncentracją oraz poważniejszymi dolegliwościami ze strony układu nerwowego czy oddechowego. Ekoinstal w swojej ofercie posiada system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jakim jest rekuperacja marki WANAS i NIBE. Rekuperacja po pierwsze wymienia nam powietrze w domu na świeże bez zanieczyszczeń, natomiast poprzez serce instalacji, jakim jest rekuperator filtrujący powietrze, ciepło zostaje w budynku (usuwane są jedynie zanieczyszczenia i nieświeże zapachy). Jest to metoda, która likwiduje problem nieekonomicznego ogrzewania i wentylacji domu. Dodatkowo, dzięki nowoczesnej technologii, mamy możliwość kontrolować jakość powietrza, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie (w szczególności dla alergików). Likwiduje również niedogodności związane z występowaniem grzybów i pleśni w budynkach. Wentylacja mechaniczna to zatem świetne rozwiązanie dla osób dbających o oszczędności oraz zdrowie, poprzez podniesienie jakości powietrza w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *