𝗊́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗌𝘄𝘆 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗻́ 𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗞𝗮𝗹𝗻𝗶𝗰𝘁𝘄𝗮

𝗊́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗌𝘄𝘆 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗻́ 𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗞𝗮𝗹𝗻𝗶𝗰𝘁𝘄𝗮

     Od 1986 roku w kaÅŒdy pierwszy poniedziałek października obchodzony jest 𝗊́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗌𝘄𝘆 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗻́ 𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗞𝗮𝗹𝗻𝗶𝗰𝘁𝘄𝗮.
Święto to stwarza moÅŒliwość zwrócenia naszej uwagi na bardzo istotne kwestie związane między innymi z ubóstwem mieszkaniowym.
Wiele rodzin w Polsce nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych na odpowiednim poziomie.
Szczególnie dotkliwie biedy mieszkaniowej doświadczają dzieci dorastające w trudnych warunkach, a takÅŒe osoby o specjalnych potrzebach, takie jak niepełnosprawni czy ludzie starsi.
     Mieszkanie na własność to najlepsza inwestycja, jaką moÅŒna poczynić z myślą o przyszłości swojej i swoich bliskich.
W Polsce standardowy scenariusz to taki, w którym rodzice kupują mieszkanie swojemu dorosłemu juÅŒ dziecku.
Dzieje się tak, poniewaÅŒ młodych ludzi nie stać na mieszkanie. Ceny nieruchomości w Polsce przewyÅŒszają zdolności finansowe młodych obywateli.
Większość Polaków uwaÅŒa to za największy problem polskich rodzin. Mieszkanie w wynajmowanym lokalu nie sprzyja decyzji o załoÅŒeniu rodziny.
Własne mieszkanie to dla wielu osób podstawa stabilnego ÅŒycia.
     Zjawisko to nie pozostaje bez wpływu na inne problemy społeczne. Rządowe programy nie są skuteczne. Wiele mówi się teraz o programie „Mieszkania Dla Młodych”.
Zaproponowane przez rząd dofinansowania są niewystarczające a mieszkania są dostępne tylko w największych miastach, poniewaÅŒ program obejmuje jedynie nowo wybudowane nieruchomości. Problemy mieszkaniowe znacznie obniÅŒają poziom ÅŒycia i w dłuÅŒszej perspektywie hamują rozwój oraz decydują o braku mobilności zawodowej.
Na przekór temu, co mówi rząd, młodym Polakom nie ÅŒyje się dobrze, problem jest znaczący i powinien zostać zauwaÅŒony. Po pierwsze, musi wzrosnąć świadomość społeczna w tej kwestii.
Nieposiadanie mieszkania czy dzielenie z kimś obcym mieszkania, to nie są zwyczajne problemy Europejczyków. Ponad połowa społeczeństwa nie moÅŒe w pełni realizować swoich potrzeb związanych z godnym miejscem do ÅŒycia, a warunki mieszkaniowe w Polsce naleŌą do najgorszych w Europie.
     Trudno powiedzieć, w jaki sposób moÅŒna uzdrowić sytuacje mieszkaniową w Polsce. Dziś jedynym sposobem na zakup mieszkania przez obywatela klasy średniej jest wzięcie kredytu.
Gdy nie zostaną podjęte ÅŒadne działania w kierunku poprawy alarmującej sytuacji, fala emigracji w Polsce będzie rosnąć. Większość obywateli bierze pod uwagę wyjazd za granice w poszukiwaniu lepszych warunków bytowych.
Największym problemem są zaniÅŒone płace i zawyÅŒone podatki oraz dość wysoka liczba osób bezrobotnych. Z tej perspektywy problem mieszkaniowy nie jest na pierwszym miejscu.
Jest on natomiast naturalnym skutkiem zaniedbań i problemów, jakie dotykają społeczeństwo w sektorze gospodarki. Niewątpliwie potrzeba wielu zmian i dyskusji oraz konkretnych działań w celu poprawy warunków mieszkaniowych Polaków.
     Światowy Dzień Mieszkalnictwa stwarza szansę na zwrócenie uwagi Polaków na kwestie, które na co dzień towarzyszą tym, których ubóstwo mieszkaniowe dotyka osobiście lub osobom obserwującym je w swoim otoczeniu.