Zbliżająca się wiosna to najlepszy moment na montaż fotowoltaiki!

W tym oraz kolejnych artykułach przedstawimy i wyjaśnimy: czym jest fotowoltaika, pokażemy korzyści płynące z jej montażu, zaprezentujemy przykładowe instalacje fotowoltaiczne oraz przedstawimy realne oszczędności, które można uzyskać dzięki fotowoltaice.

Jak powstaje energia ze słońca?

Proces ten jest banalnie prosty. Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne na prąd stały, a następnie inwerter zamienia go na prąd przemienny, czyli taki, jaki płynie w każdym gniazdku elektrycznym. Dzięki temu procesowi energia słoneczna może być wykorzystana do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w naszych domach. Całość instalacji łączą ze sobą kable i złącza.

Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu lub na gruncie, jeśli nie są one przesłaniane przez inne obiekty. Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje dotychczasową instalację elektryczną, zaś do niej włącza się mikroinstalację fotowoltaiczną. Bardzo ważne jest, aby przewody te były przewodami solarnymi o odpowiednim przekroju zależnym oczywiście od mocy instalacji. Panele fotowoltaiczne po zainstalowaniu są bezobsługowe.

Typy ogniw fotowoltaicznych

Obecnie wykorzystuje się trzy rodzaje ogniw fotowoltaicznych: moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego.

Różnią się one tylko i wyłącznie wykorzystywanym materiałem półprzewodnikowym. Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne wyróżniają się największą wydajnością ze wszystkich. Montaż monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych polecany jest szczególnie w miejscach o małej powierzchni, a jednocześnie bardzo nasłonecznionych. Bardzo często w instalacjach fotowoltaicznych wykorzystuje się moduły polikrystaliczne, łączące w sobie bardzo dużo kryształów krzemu. Moduły polikrystaliczne doskonale sprawdzają się w miejscach o dużej powierzchni instalacyjnej, a także w warunkach słabszego nasłonecznienia, na przykład na terenie naszego kraju. Panele z krzemu amorficznego to trzeci i ostatni rodzaj modułów fotowoltaicznych, będący jednocześnie najtańszą opcją. Wyróżniają się lekkością, dlatego zazwyczaj montuje się je na elewacjach budynków.

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne?

Panele fotowoltaiczne często mylone są z kolektorami słonecznymi, zwanymi potocznie solarami. Obie technologie wykorzystują energię słoneczną, ale panele wytwarzają z niej energię elektryczną, a kolektory wytwarzają ciepło służące do ogrzewania wody.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości system montażowy, na którym umieszczone są panele i system zabezpieczeń przeciwnapięcowych ochraniających naszą instalację od strony elektryki.
Więcej na temat fotowoltaiki oraz korzyści, jakie nam ona daje, już niebawem.

@Ekoinstal SD – Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania 🌱
___________________________________________________________
Fotowoltaika, pompy ciepła, rekuperacja, Smart Home, magazyny energii