Europejski Dzień bez Samochodu 2022

Europejski Dzień bez Samochodu 2022

16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego zwieńczeniem był Dzień bez Samochodu, obchodzony co roku, dokładnie 22 września, podczas którego można przesiąść się na rower lub do komunikacji miejskiej. Jest ona wówczas bezpłatna. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Celem tego wydarzenia jest przede wszystkim promocja ekologicznych form mobilności, takich jak autobus lub rower. Warto zrezygnować tego dnia z samochodu, iść do pracy pieszo lub skorzystać z roweru albo komunikacji miejskiej.

Kiedy w 1886 roku niemiecki inżynier, Karl Benz, skonstruował pierwszy automobil, nikt nie przypuszczał, że niewiele ponad 120 lat później, po całym globie jeździć będzie ponad miliard aut. Choć samochód bezsprzecznie zrewolucjonizował świat, przy okazji również go znacząco zanieczyścił.

W Warszawie w godzinach szczytu średnia prędkość przemieszczania się pojazdów to zaledwie 23 km/h. To nie tylko strata czasu, ale również paliwa, a co za tym idzie, również naszych pieniędzy. Do tego dochodzi nieustannie rosnąca emisja spalin, która jest przyczyną bardzo negatywnych zmian klimatycznych oraz wciąż rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Stąd też pomysł Dnia bez Samochodu, który został zainicjowany przez Komisję Europejską dokładnie 22 temu.

Najbezpieczniejszą alternatywą, która pozwala użyć auta nawet w tak ważnym dla naszej planety dniu, są auta elektryczne, które według badań są aż o 25 procent bardziej ekologiczne od auta z silnikiem konwencjonalnym zasilanym olejem napędowym.

Z raportu wynika, że duża część emisji w cyklu istnienia dla pojazdu elektrycznego jest związana tylko i wyłącznie z jego produkcją. Rozważając temat ekologii w kontekście samochodów elektrycznych, nie bez znaczenia jest miks energetyczny kraju. Wpływ użytkowania samochodu elektrycznego nie zależy wyłącznie od parametrów technicznych pojazdu i akumulatora. Ważny jest także sposób pozyskiwania energii do eksploatacji pojazdów. Jak wiadomo, emisja gazów cieplarnianych do atmosfery będzie malała wraz ze zwiększaniem udziału Odnawialnych Źródeł Energii w miksie energetycznym danego kraju. Stan krajowej energetyki ma wpływ na branżę elektromobilności. Dlatego w krajach mających dostęp do czystej energii, używanie aut elektrycznych jest korzystniejsze dla środowiska niż w miejscach, gdzie OZE się nie wykorzystuje lub wykorzystuje tylko w niewielkim stopniu.

       Samochód elektryczny można bardzo łatwo naładować, a dostęp do prywatnego punktu ładowania w domu jest dla każdego kierowcy bardzo komfortowy. Wyposażając się w odpowiednie akcesoria, można wygodnie ładować auto w garażu lub na miejscu parkingowym przez całą noc (lub krócej, w zależności od dostępnej ładowarki). Rano samochód będzie gotowy do jazdy i zupełnie bez stresu o szybkie rozładowanie akumulatora, będziemy mogli wybrać się nawet w dłuższą trasę. Tym sposobem, można również zaoszczędzić czas oraz pieniądze na poszukiwania i naładowanie auta na publicznej stacji.
Ładowarki do samochodów są łatwo dostępne, dlatego warto korzystać z zalet ich posiadania oraz oszczędności czasu, jaką zapewniają. Nowoczesna ładowarka do aut elektrycznych doskonale sprawdza się nie tylko podczas prywatnego użytkowania, ale również w firmach. Jeżeli w Twojej firmowej flocie znajdują się pojazdy hybrydowe bądź EV, zakup ładowarki od Ekoinstal SD to idealne rozwiązanie.
Nasze elektryczne ładowarki są bezpieczne, zarówno dla samego użytkownika, jak i dla środowiska naturalnego, dla akumulatorów oraz elektroniki znajdującej się w pojazdach elektrycznych.