
Grant OZE
W Polsce na początku lutego, rząd wprowadził program Grant OZE z myślą o wspólnotach mieszkaniowych. Program ten umożliwia zdobycie dotacji na realizację przedsięwzięć związanych z zakupem, montażem, budową lub modernizacją instalacji odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie wynosi aż 50% kosztów inwestycji.
Kto może skorzystać z tego programu?
Grant OZE jest dostępny dla niemal wszystkich inwestorów, wyjątkiem są jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe. Grupa beneficjentów jest szeroka, wliczając w to spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne.
Co można sfinansować dzięki temu programowi?
Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup, montaż lub budowę instalacji odnawialnych źródeł energii, a także na modernizację istniejących instalacji, pod warunkiem, że moc zainstalowana wzrośnie o minimum 25%. Ważne jest, że inwestycje te muszą służyć wytwarzaniu energii na potrzeby budynków, w których zostaną zainstalowane, nie mogą zostać wcześniej rozpoczęte oraz nie mogą wyrządzać szkód dla celów środowiskowych.
Program ten jest wspierany przez budżet państwa oraz zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Termin składania wniosków trwa od 1 lutego 2023 roku do 30 czerwca 2026 roku bądź do wyczerpania środków. Dotacja może pokryć nawet 50% kosztów przedsięwzięcia netto (bez podatku VAT) i obejmuje także instalacje wspomagające, takie jak magazyny energii czy pompy ciepła.
Warto podkreślić, że koszty infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE również mogą być wliczone w koszty przedsięwzięcia. Dla inwestorów prowadzących w danym budynku działalność gospodarczą, pomoc udzielana jest jako tzw. pomoc de minimis.
Program Grantu Odnawialnych Źródeł Energii stanowi ważny krok w kierunku propagowania zrównoważonego rozwoju i wspierania odnawialnych źródeł energii w Polsce. Wspólnoty mieszkaniowe mają szansę skorzystać z tej inicjatywy, aby wprowadzić ekologiczne rozwiązania, które korzystnie wpłyną na środowisko naturalne i obniżą koszty energii dla mieszkańców.
