ul. Romana Hoppe 1, 06-300 Przasnysz
+48 578 099 001
kontakt@ekoinstal.org.pl

𝗝𝗮𝗸 𝗱𝗼𝗯𝗿𝗮𝗰́ 𝗺𝗼𝗰 𝗶𝗻𝘀𝘁𝗮𝗹𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗳𝗼𝘁𝗼𝘄𝗼𝗹𝘁𝗮𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲𝗷, 𝘇̇𝗲𝗯𝘆 𝗷𝗮𝗸 𝗻𝗮𝗷𝘄𝗶𝗲̨𝗰𝗲𝗷 𝘇𝗮𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗰́❓

𝗝𝗮𝗸 𝗱𝗼𝗯𝗿𝗮𝗰́ 𝗺𝗼𝗰 𝗶𝗻𝘀𝘁𝗮𝗹𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗳𝗼𝘁𝗼𝘄𝗼𝗹𝘁𝗮𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲𝗷, 𝘇̇𝗲𝗯𝘆 𝗷𝗮𝗸 𝗻𝗮𝗷𝘄𝗶𝗲̨𝗰𝗲𝗷 𝘇𝗮𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗰́❓

Czy wiesz, że dobrze przemyślana i zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie całkowicie pokryć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Prąd pozyskany ze słońca za pomocą fotowoltaiki z powodzeniem zasili naszą lodówkę, pralkę, zmywarkę, nasz telewizor i żelazko, a przede wszystkim całe oświetlenie w naszym domu. Instalację fotowoltaiczną można wykorzystać także jako dodatkowe źródło ogrzewania wody użytkowej, gdybyśmy zamontowali bojler do podgrzewania wody.

Czym jest uzysk z paneli fotowoltaicznych?

Uzysk z fotowoltaiki to inaczej łączna ilość energii z naszej instalacji podawana w kWh, jaka zostanie wyprodukowana przez system w określonym czasie. Uzysk jest współczynnikiem, który pozwala określić, czy moc naszej instalacji jest adekwatna do potrzeb naszego domu. Podczas zakupu paneli fotowoltaicznych nie ma tylko jednego, dobrego rozwiązania, ponieważ wiele zależy od tego, jakie są warunki pracy planowanej instalacji. Dzięki wiedzy, jaki uzysk możemy osiągnąć podejmiemy najbardziej opłacalną dla nas decyzję.

W polskich warunkach klimatycznych z 1 kWp (1 kilowatopik to jednostka określająca moc instalacji fotowoltaicznej) fotowoltaiki można średnio uzyskać 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Dobrze zaprojektowana instalacja może w całości pokryć nasze zapotrzebowanie na energię, co oznacza rachunki za prąd niższe o ok. 90%, jeśli podłączymy system do sieci i podpiszemy umowę prosumencką z dostawcą energii. Za mała lub za duża moc instalacji wiąże się z dłuższym czasem zwrotu poniesionych kosztów.

Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od:

  • lokalizacji
  • orientacji i nachylenia paneli
  • stopnia zacienienia paneli

Kwestie, które odgrywają znaczną rolę, gdy chcemy oszczędzać dzięki fotowoltaice to:

  • dokładne wyliczenie faktycznego zużycia energii elektrycznej w budynku
  • określenie mocy przyłączeniowej obiektu, której w żadnym razie nie możemy przekroczyć podczas montażu naszej instalacji
  • dokładne przemyślenie i zaplanowanie czy chcemy zwiększyć czy też zmniejszyć zużycie energii
  • przemyślenie sprawy godzinowego zużycia energii przez nas i naszych bliskich, gdyż ułatwi to w późniejszym planowaniu ustawienie odpowiedniego kierunku ulokowania paneli (dla jednych najlepszy będzie ustawienie paneli w kierunku wschodnim, dla innych południowym).

To czynniki, które koniecznie należy wziąć pod uwagę przy doborze komponentów i parametrów naszej instalacji. Dobrym wyborem jest także montaż optymalizatorów mocy, które pomagają zwiększyć uzysk energii.

Jak widać, dobrze dobrana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wytworzyć tyle energii elektrycznej, aby opłaty za prąd przestały być dla nas problemem i nie obciążały naszego domowego budżetu.