𝗝𝗮𝗞 𝗱𝗌𝗯𝗿𝗮𝗰́ 𝗺𝗌𝗰 𝗶𝗻𝘀𝘁𝗮𝗹𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗳𝗌𝘁𝗌𝘄𝗌𝗹𝘁𝗮𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲𝗷, 𝘇̇𝗲𝗯𝘆 𝗷𝗮𝗞 𝗻𝗮𝗷𝘄𝗶𝗲̚𝗰𝗲𝗷 𝘇𝗮𝗌𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲̚𝗱𝘇𝗶𝗰́❓

𝗝𝗮𝗞 𝗱𝗌𝗯𝗿𝗮𝗰́ 𝗺𝗌𝗰 𝗶𝗻𝘀𝘁𝗮𝗹𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗳𝗌𝘁𝗌𝘄𝗌𝗹𝘁𝗮𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲𝗷, 𝘇̇𝗲𝗯𝘆 𝗷𝗮𝗞 𝗻𝗮𝗷𝘄𝗶𝗲̚𝗰𝗲𝗷 𝘇𝗮𝗌𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲̚𝗱𝘇𝗶𝗰́❓

Czy wiesz, ÅŒe dobrze przemyślana i zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie całkowicie pokryć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Prąd pozyskany ze słońca za pomocą fotowoltaiki z powodzeniem zasili naszą lodówkę, pralkę, zmywarkę, nasz telewizor i ÅŒelazko, a przede wszystkim całe oświetlenie w naszym domu. Instalację fotowoltaiczną moÅŒna wykorzystać takÅŒe jako dodatkowe źródło ogrzewania wody uÅŒytkowej, gdybyśmy zamontowali bojler do podgrzewania wody.

Czym jest uzysk z paneli fotowoltaicznych?

Uzysk z fotowoltaiki to inaczej łączna ilość energii z naszej instalacji podawana w kWh, jaka zostanie wyprodukowana przez system w określonym czasie. Uzysk jest współczynnikiem, który pozwala określić, czy moc naszej instalacji jest adekwatna do potrzeb naszego domu. Podczas zakupu paneli fotowoltaicznych nie ma tylko jednego, dobrego rozwiązania, poniewaÅŒ wiele zaleÅŒy od tego, jakie są warunki pracy planowanej instalacji. Dzięki wiedzy, jaki uzysk moÅŒemy osiągnąć podejmiemy najbardziej opłacalną dla nas decyzję.

W polskich warunkach klimatycznych z 1 kWp (1 kilowatopik to jednostka określająca moc instalacji fotowoltaicznej) fotowoltaiki moÅŒna średnio uzyskać 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Dobrze zaprojektowana instalacja moÅŒe w całości pokryć nasze zapotrzebowanie na energię, co oznacza rachunki za prąd niÅŒsze o ok. 90%, jeśli podłączymy system do sieci i podpiszemy umowę prosumencką z dostawcą energii. Za mała lub za duÅŒa moc instalacji wiÄ…ÅŒe się z dłuÅŒszym czasem zwrotu poniesionych kosztów.

Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych zaleÅŒy przede wszystkim od:

  • lokalizacji
  • orientacji i nachylenia paneli
  • stopnia zacienienia paneli

Kwestie, które odgrywają znaczną rolę, gdy chcemy oszczędzać dzięki fotowoltaice to:

  • dokładne wyliczenie faktycznego zuÅŒycia energii elektrycznej w budynku
  • określenie mocy przyłączeniowej obiektu, której w ÅŒadnym razie nie moÅŒemy przekroczyć podczas montaÅŒu naszej instalacji
  • dokładne przemyślenie i zaplanowanie czy chcemy zwiększyć czy teÅŒ zmniejszyć zuÅŒycie energii
  • przemyślenie sprawy godzinowego zuÅŒycia energii przez nas i naszych bliskich, gdyÅŒ ułatwi to w późniejszym planowaniu ustawienie odpowiedniego kierunku ulokowania paneli (dla jednych najlepszy będzie ustawienie paneli w kierunku wschodnim, dla innych południowym).

To czynniki, które koniecznie naleÅŒy wziąć pod uwagę przy doborze komponentów i parametrów naszej instalacji. Dobrym wyborem jest takÅŒe montaÅŒ optymalizatorów mocy, które pomagają zwiększyć uzysk energii.

Jak widać, dobrze dobrana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wytworzyć tyle energii elektrycznej, aby opłaty za prąd przestały być dla nas problemem i nie obciÄ…ÅŒały naszego domowego budÅŒetu.