Rekuperacja- sposób na stały dopływ świeżego powietrza!

Rekuperacja- sposób na stały dopływ świeżego powietrza!

rekuperacja

Coraz więcej osób decyduje się na rekuperację, która definiowana jest jako ,,wentylacja mechaniczna pozwalająca na odzyskanie ciepła z zanieczyszczonego powietrza”. Innymi słowy zapewnia dopływ świeżego, filtrowanego powietrza z zewnątrz, jednocześnie ogrzewając je za pomocą odprowadzanego powietrza z wnętrza budynku. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna działa w sposób ciągły i wymuszony, przez co jest niezależna od warunków atmosferycznych. Ruch w instalacji wentylacyjnej generuje rekuperator, dochodzi w nim do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego i wywiewanego.

Jakie są zalety rekuperacji?

Podstawową i najważniejszą zaletą zastosowania tego systemu jest komfort mieszkania, który osiągamy dzięki kontrolowanej wymianie powietrza w budynku. Wentylacja mechaniczna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie– jeśli w pomieszczeniu przebywają alergicy, to komfortem jest dla nich oczyszczenie powietrza z kurzu, pyłów i alergenów. Instalacja ta usuwa wilgoć z budynku- eliminuje ryzyko powstawania grzybów i pleśni. Kolejną pozytywną cechą jest fakt, że rekuperator oczyszcza wnętrze budynku z nieprzyjemnych zapachów (m.in. w kuchni, spiżarni, toalecie itd.). Bardzo ważnym aspektem, w szczególności dla pomieszczeń gdzie przebywają dzieci, jest eliminacja hałasu ulicznego i przeciągów.

Następną zaletą jest oszczędność energii.

W budynku z rekuperacją można oszczędzić nawet do 50% na ogrzewaniu, ponieważ taka budowla ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne. Rekuperacja eliminuje bądź ogranicza ilości kominów wentylacyjnych, a także mostków termicznych na kominach.


Niewątpliwie plusem rekuperatora jest łatwość montażu– każdy rekuperator może być wykonany w wersji prawej bądź lewej. W zależności od miejsca montażu można wybrać odpowiednią centralę, co przyspiesza montaż i obniża jego koszty.

Porównując rekuperację z wentylacją grawitacyjną, możemy zauważyć korzyści takiego systemu.

REKUPERACJA: WENTYLACJA GRAWITACYJNA:
ZAWSZE ŚWIEŻE POWIETRZE (niezależnie od pory roku), NIE MA POTRZEBY OTWIERANIA OKNA, ABY PRZEWIETRZYĆ DOM W OKRESIE ZIMOWYM DOM JEST JAK TERMOS- ODDYCHAMY, STARYM, NIEŚWIEŻYM POWIETRZEM, ŻEBY PRZEWIETRZYĆ POMIESZCZENIE MUSIMY OTWORZYĆ OKNO LUB BALKON; W OKRESIE WIOSENNO-LETNIM  WENTYLACJA GRAWITACYJNA NIE DZIAŁA
POWIETRZE JEST FILTROWANE: NIE MA ZANIECZYSZCZEŃ, KURZU, ALERGENÓW, POZBYWAMY SIĘ Z POWIETRZA WIRUSÓW I BAKTERI  POWIETRZE WPADA ZANIECZYSZCZONE, NIEFILTROWANE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *