Rekuperacja

Skontaktuj się
z nami!


  Co to jest i czym różni się od wentylacji grawitacyjnej?

  Rekuperacja to mechaniczna wentylacja nawiewowo – wywiewna z odzyskiem ciepła,
  która zapewnia dopływ świeżego, filtrowanego powietrza z zewnątrz, jednocześnie ogrzewając je za pomocą powietrza odprowadzanego ze środka budynku. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna działa w sposób ciągły i wymuszony, przez co jest niezależna od warunków atmosferycznych. Ruch w instalacji wentylacyjnej generuje rekuperator, dochodzi w nim do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego i wywiewanego.

  Jakie korzyści płyną z posiadania systemu rekuperacji?

  Świeże powietrze dostosowane do potrzeb użytkownika

  Bez względu na warunki atmosferyczne oraz porę roku, w domu z rekuperacją powietrze jest stale wymieniane, zatem nie ma potrzeby otwierania okien. Wywiewane powietrze zależnie od potrzeb jest ogrzewane lub ochładzane oraz pozbawione kurzu, dwutlenku węgla i nadmiernej wilgotności.

  Wolność od bakterii, smogu i alergenów

  W systemie rekuperacji, powietrze przechodzi przez zaawansowane filtry, dzięki czemu zanim trafi do pomieszczeń, pozbawiane jest smogu, niebezpiecznych związków chemicznych, bakterii, alergenów oraz roztoczy. Znacząco wpływa to pozytywnie na nasze zdrowie, które jest najważniejszym czynnikiem w naszym życiu.

  Komfort

  Rekuperacja jest w stanie zapewnić wygodę, jaka nie jest do osiągnięcia przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej. Nie trzeba otwierać okien w domu w celu wywietrzenia, szyby w oknach oraz lustra nie parują, a niepożądane zapachy są szybko usuwane. Na meblach osadza się znacznie mniej kurzu, ponieważ jest on usuwany z powietrza przy procesie filtracji. Użytkownik ma również pełną kontrolę nad ilością powietrza nawiewanego i wywiewanego, a w domu ma zawsze świeżo i pachnąco.

  Oszczędności

  Montaż rekuperacji generuje oszczędności przy powstawaniu nowych budynków, więc warto pomyśleć o niej już na etapie projektowania domu. Nie jest to jednak koniec, ponieważ kolejne oszczędności pojawiają się podczas eksploatacji, dzieje się to,  gdyż raz wytworzone ciepło zostaje wykorzystane przez rekuperator ponownie, dzięki czemu zapotrzebowanie na energię pierwotną znacznie spada, powodując w miesiącach zimowych oszczędności na ogrzewaniu na poziomie nawet 50%.

  Jaki rekuperator wybrać?

  Na rynku znajduje się coraz więcej marek produkujących rekuperatory, jednakże my od lat stawiamy na wysokiej jakości rekuperatory WANAS. 
  Firma ta ma w swojej ofercie różnorodne rekuperatory, tak, aby każdy mógł mieć najbardziej optymalny w swoim gospodarstwie domowym

  Dowiedz się więcej o rekuperatorach WANAS

  Dlaczego rekuperatory WANAS?

  Są to największe na rynku krzyżowo
  przeciwprądowe wymienniki ciepła solidnie wykonane z aluminium (w wersji hi-tech z tworzywa sztucznego) o bardzo wysokim współczynniku odzysku  ciepła. Pracują one do temperatury zewnętrznej -7°C bez zamarzania wymiennika. Posiadają trzy algorytmy sterowania zabezpieczające wymiennik przed  zamarzaniem. Mogą być wykonanie w wersji poziomej lub pionowej w celu ułatwienia montażu. W zestawie znajduje się intuicyjny i czytelny sterownik z ekranem dotykowym. Centralą można sterować również przez internet. Rekuperatory WANAS mają wyjątkowo niskie zużycie energii. Poza sterownikiem w zestawie znajduje się również bypass, funkcja GWC oraz grzałka na wejściu.

  Podzespoły z jakich korzystamy
  przy montowaniu systemu rekuperacji

  Centrale, chłodnice/nagrzewnice, nawilżacze – WANAS
  Instalacje oparte na systemach PE-FLEX i rurach Spiro. Najwyższej jakości skrzynki rozdzielcze i rozprężne oraz anemostaty.