Zainwestuj w fotowoltaikę!

Zainwestuj w fotowoltaikę!

fotowoltaika

Twoje rachunki za prąd są stanowczo za wysokie? Zima to dobry czas, by pomyśleć o zainwestowaniu w instalacje fotowoltaiczną do produkcji prądu. Nie zapomnijmy, że słońce jest ogromnym źródłem niewyczerpywanej energii, którą można wykorzystać w domu.


Rodzaje ogniw fotowoltaicznych:
Do przetworzenia energii słonecznej na energię elektryczną służą m.in. ogniwa fotowoltaiczne.
Obecnie wyróżniamy cztery typy ogniw (selenowe, krzemowe, barwnikowe oraz polimerowe), jednak w ofertach producentów działających na polskim rynku znajdziemy panele fotowoltaiczne wyprodukowane z krzemu.
W domach jednorodzinnych stosowane są:

Monokrystaliczne ogniwa –Tego typu panele słoneczne charakteryzują się dużą żywotnością oraz wysoką sprawnością. Monokrystaliczne ogniwo jest w stanie przetworzyć od 17 do 22 proc. energii słonecznej, co jest dość zadowalającym wynikiem. Ich barwa to bardzo ciemny kolor, prawie czarny.
Polikrystaliczne ogniwo słoneczne –Można je rozpoznać po niebieskawej barwie. Charakterystyczną cechą ogniw polikrystalicznych jest duża odporność oraz atrakcyjna cena. Tego typu panele słoneczne mają sprawność pomiędzy 14 a 18 proc. Według wielu ekspertów zastosowanie ogniw polikrystalicznych jest najlepszym rozwiązaniem w naszych warunkach klimatycznych.

Amorficzne– są najbardziej zaawansowane technologicznie, powstają z niewykrystalizowanego (amorficznego) krzemu. Można je odróżnić po delikatnie bordowym zabarwieniu oraz nieco mniejszych rozmiarach. Tego typu elektrownie słoneczne są najmniej wydajnym rozwiązaniem. Ich sprawność wynosi 6-10 proc.

W ofercie znajdziemy dwa typy systemów:

  • Off-grid (system autonomiczny) – tworzy układ zamknięty, w którym energia jest przekazywana do akumulatora bądź bezpośrednio do urządzeń elektrycznych.
  • On-grid (system otwarty) – tego typu elektrownie słoneczne nie posiadają akumulatorów. Nadwyżki energii elektrycznej nie są magazynowane, lecz odprowadzane do sieci publicznej.

Oba systemy mogą być podłączone bezpośrednio do urządzeń elektrycznych bądź wyposażone w dodatkowy falownik, który zamienia prąd ze stałego w zmienny.
Przed zakupem ogniw fotowoltaicznych warto zapoznać się z ich specyfikacją techniczną. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

Tolerancja mocy – parametr, który oznacza minimalną moc modułu w określonych warunkach. Wartość powinna mieścić się w zakresie 0-5 proc.

Moc szczytowa (zwana także mocą maksymalną) – określana symbolem Wp. Parametr mówi o maksymalnej mocy uzyskanej przez ogniwa fotowoltaiczne w optymalnych warunkach pogodowych.

Maksymalne napięcie systemu – parametr wskazuje maksymalne napięcie, w którym mogą pracować panele słoneczne połączone z systemem. Wartość maksymalnego napięcia waha się pomiędzy 600 a 1 000 V.

Napięcie jałowe – nazywane także napięciem obwodu otwartego. Parametr określa maksymalne napięcie modułów, które nie są podłączone do odbiorników. Jego wartość waha się w granicach 20-50 V.

Maksymalne napięcie mocy – jest to napięcie uzyskiwane przy pracy z mocą maksymalną.

Współczynnik wypełnienia – parametr oznaczający stosunek rzeczywistej energii uzyskanej z ogniw do ich mocy pozyskanej przy maksymalnym natężeniu i napięciu. Określany jest w procentach i nie powinien być niższy niż 70 proc.

Natężenie prądu w mocy maksymalnej – parametr określany w amperach. Oznacza maksymalne natężenie prądu przy pracy z maksymalną mocą.

Temperatura pracy – jest to szczególnie istotny parametr. Panele słoneczne będą narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych, dlatego temperatura pracy powinna posiadać jak najszerszy zakres, np. -od 45 st. C do 90 st. C.

Waga– to parametr ważny podczas prac instalacyjnych. Warto zwrócić na niego uwagę i obliczyć maksymalne obciążenie dachu. Z reguły pojedynczy panel o standardowych rozmiarach waży do 30 kg, (chociaż zdarzają się też znacznie cięższe).

Wymiary– mogą zadecydować o kosztach instalacyjnych. Standardowy moduł ma rozmiary 109 x 165 cm, jednak w ofertach producentów znajduje się także wiele większych oraz mniejszych modeli.


Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Przed zakupem instalacji fotowoltaicznej warto skorzystać z bezpłatnego audytu energetycznego przeprowadzonego przez doradcę technicznego. Ostateczna cena takiego zestawu zależy od pokrycia dachowego, kierunku dachu, a także zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. W zależności od tych parametrów ważny jest dobór mocy paneli, jak również konstrukcji wsporczej.  Dzięki audytowi mamy pewność, że instalacja będzie dobrana rzetelnie i przyniesie odpowiednie uzyski i korzyści.

Dla przyszłego inwestora, warto wiedzieć, że Ustawa Prawo Budowlane uległa nowelizacji, a pozwolenie budowlane nie będzie potrzebne do instalacji fotowoltaicznej do mocy 50kW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *