
Kongres Biogazu w Warszawie
W dniach 14-15 XII 2023 roku odbył się ósmy Kongres Biogazu w Warszawie, w którym mieliśmy okazję wziąć udział. Tegoroczne spotkanie przedstawicieli krajowego i europejskiego sektora biogazowego odbyło się pod hasłem “Biogaz – nowe otwarcie”. W trakcie kongresu poruszono tematy takie jak: zmiany prawne dla biogazu w 2023 roku, biogaz w Polsce i Europie, biogaz jako narzędzie do dekarbonizacji działalności przedsiębiorstw, a także kampanie informacyjne mające na celu zwiększenie świadomości i poszerzenie wiedzy na temat korzyści, jakie płyną z biogazowni. W kongresie wzięli udział inwestorzy planujący budowę biogazowni, właściciele działających instalacji biogazowych, technolodzy i zarządcy biogazowni, przedstawiciele administracji rządowej i samorządów, a także dostawcy technologii i urządzeń branży energetycznej i ciepłowniczej.
A czym jest biogaz?
Biogaz jest odnawialnym źródłem energii, które może być wykorzystane do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Biogazownie przetwarzają odpady organiczne takie jak resztki jedzenia, rośliny, odchody zwierząt itp. Pomagają też w utrzymaniu czystości środowiska poprzez redukcję ilości odpadów organicznych, które trafiają na wysypiska śmieci. A finalnie biogazownie zwiększają niezależność energetyczną kraju, ponieważ wykorzystują one lokalne źródła energii.
Biogaz jest jednym z trzech najistotniejszych źródeł nowej energii w ramach procesu transformacji energetycznej.
Obok prądu bezpośrednio z promieniowania słonecznego i siły wiatru, to właśnie gazy powstające przy fermentacji beztlenowej z biomasy, mogą dać Polsce odpowiednio duże i sterowalne źródło energii. Unia Europejska przeznaczy na transformację energetyczną duże środki finansowe – warto z nich skorzystać. Dodatkowym atutem biogazowni jest ich lokalizacja bezpośrednio przy odbiorcy energii, co wpisuje się w zasadę budowy zeroemisyjnych, sterowalnych źródeł energii odnawialnej. Dodatkowo mogą one pracować jako tzw. źródła semi-szczytowe, tzn. produkujące wtedy prąd, kiedy zarówno słońce, jak i wiatr go wytwarzają za mało.


